+36 30 471-3212
iroda@wagnerugyved.hu

Büntetőjogi képviselet

„Akár ezer, meg ezer gyanúsítás sem bizonyíték, csak feltevés.” – John Vermeulen

Már az iroda alapítása óta folyamatosan foglalkozom büntetőügyekkel, védői és sértetti képviselettel egyaránt. Az az igazság, hogy ügyvédként a szívem csücske a büntetőügyekkel való foglalkozás, és a büntetőügyekben történő ügyvédi, különösen védői képviseletet tartom a szakma csúcsának.

Alapelvünk, hogy senki felett sem ítélkezünk és senkit sem ítélünk el. Hitünk szerint mindenki lehet bűnelkövető akár szándékán, akaratán kívül is (gondoljunk csak a gondatlanul elkövetett vétségekre, pl. egy közlekedési baleset okozására), de egy bűncselekmény elkövetője nem lesz automatikusan bűnöző, és egy bűnöző sem feltétlenül rossz ember.

criminal handcuffed

Az elmúlt tíz év alatt rengeteg típusú ügyben eljártam. Fokozatosan kialakultak a büntetőjogban is olyan ügytípusok, melyekből nagyon sokban láttam és látok el képviseletet, és olyanok is, melyeket mára már nem szívesen vállalok:

  • Sok közlekedési büntetőügyben járok el, gondolva itt elsősorban a közlekedési balesetek miatti terhelti (gyanúsítotti, vádlotti) képviseletre, de irodám segíti azon ügyfelek eligazodását is, akik egy közlekedési vagy munkahelyi baleset sértettjei. A közlekedési büntetőügyek közül régen sok ittas és bódult (drogos) járművezetés miatti ügyben voltam védő, de ezeket már nem szívesen vállalom. Viszont tudok olyan idős ügyvédet ajánlani, aki ittas/bódult járművezetéses eljárásokban igazi szaktekintély, nagyon jól ért ezekhez és régebben közlekedési bíróként is dolgozott a Markó utcában, a PKKB-n.
  • A közlekedési bűncselekmények mellett elég nagy tapasztalatom van vagyon elleni bűncselekmények védői képviseletében, így főként csalás, lopás, sikkasztás, hűtlen és hanyag kezelés miatt indult eljárásokban.
  • Tapasztalatra tettem szert a korrupciós bűncselekmények miatti büntetőeljárásokban is (vesztegetés, vesztegetés elfogadása, hivatali vesztegetés). Több ügyfél érdekeit képviseltem pénzmosás és költségvetési csalás miatt emelt vád miatt.
  • A közbizalom elleni bűncselekmények közül több közokirat-hamisításos ügyben voltam már védő.
  • Hozzáteszem, szívesen ellátok kisebb súlyú büntetőügyekben is védői munkát: kifejezetten érdekelnek a garázdaság, vagy becsületsértés, rágalmazás, zaklatás, magánlaksértés miatt indult eljárások terhelti és feljelentői/sértetti oldalon egyaránt.
  • Szabálysértéseket is vállalunk, bár ezeknél azért mindig mérlegelni kell az ügyfélnek, hogy egy esetleges enyhébb szabálysértési szankció és a szabálysértési ügyekre vonatkozó ügyvédi munkadíj arányban áll-e.
  • Ha esetleg valakit valamilyen ritkán előforduló, különlegesnek tekinthető bűncselekménnyel gyanúsítanak vagy vádolnak (pl. kettős házasság vagy radioaktív anyaggal visszaélés), az ilyen cselekmény miatti védői képviseletre vonatkozó megkeresést mindig örömmel vesszük.

Az alábbi típusú büntetőjogi eljárásokban vállalunk képviseletet:

  • eljárás alá vont személyek képviselete szabálysértési eljárások során,
  • gyanúsítottak, vádlottak (együttesen: terheltek) védői képviselete nyomozás, vádemelés, első- és másodfokú eljárás során,
  • jogerős elítéltek védői képviselete perújítás, Kúria előtti felülvizsgálati eljárás, és bármely egyéb eljárás során (pl. utólagos mentesítés, összbüntetés),
  • sértetti képviselet a büntetőeljárás egésze során,
  • sértetti és terhelti képviselet az ún. mediációs vagy közvetítői eljárás során,
  • külföldi állampolgárok sértetti és terhelti képviselete,
  • képviselet külföldi hatóságok előtt, külföldön folyamatban lévő büntetőügyekben is

Az élet úgy hozta, hogy az elmúlt évtizedben különösen sok, fegyveres testületnél vagy rendvédelmi szolgálatnál dolgozó ügyfelet: rendőrt, katonát, NAV-ost képviseltünk nemcsak a velük szemben indult büntetőügyben, hanem az esetleges méltatlansági eljárás során is. Szóval, aki egyenruhásként dolgozik és bajba kerül, bátran keressen minket.

Amit nem vállalunk

Végül, fent már említettem, hogy ittas/bódult járművezetés miatti ügyeket már nem szívesen csinálunk, csak régi ügyfeleknek. Amit viszont az én irodám egyáltalán nem vállal, ugyanakkor szívesen tudunk más kollégákat ajánlani az ilyen ügyekre is, az a kiskorúak sérelmére elkövetett bűncselekmények, valamint a kábítószeres bűntettek. További részletek az Amivel nem foglalkozunk oldalon.

Hasznos tudnivalók bűncselekmények elkövetői számára

Bárki, aki akár szándékosan, akár gondatlanul bűncselekményt követ el, hirtelen nagyon egyedül marad. Ebben a magányban szembekerül az államhatalom összes képviselőjével: a rendőrséggel, ügyészséggel stb. Ezen túlmenően számos olyan információval, kifejezéssel bombázzák, melyek ismeretlenek és melyeket nem ért.

Nagyon fontos tehát, hogy ahogy tudomást szerez arról, hogy büntető- vagy szabálysértési eljárás indult Önnel szemben, keressen fel egy ügyvédet. Védőként én a legfontosabbnak mindig azt tartom, hogy időt találjak arra, hogy elmagyarázzam az ügyfeleimnek, mi történik éppen és mire számíthatnak a későbbiekben.

Nyilván nem vagyok jós, így az ügy várható kimenetelével kapcsolatos prognózisban csak a saját tapasztalataimra és a bírósági gyakorlatra tudok támaszkodni. De még mindig jobb nem ígérni, mint az eljárás legelején megígérni mindenfélét, pl., hogy nem ítélik el, nem csukják le a védencünket stb., aztán kiderül, hogy a bíróság erről másképpen vélekedik. Az ilyen ígérgetés se nem etikus, se nem szakszerű.

Akár szándékosan, akár gondatlanul követi el a bűncselkeményt, azt mindenkinek tudnia kell, hogy a magyar büntetőjogi szabályozásban minden apróságnak jelentősége lehet, amit a bűncselekmény gyanúsítottja, vádlottja, vagy szabálysértést elkövető személy csinál, mond. Ebben szeretnénk egy kis segítséget, eligazodást nyújtani mindenkinek, akinek szabálysértést rónak a terhére vagy akit bűntettel, vétséggel gyanúsítanak, vádolnak.

Vallomás

Mi alapvetően azt tanácsoljuk Ügyfeleinknek, hogy ne tegyenek vallomást, még a személyi körülményeikre se nyilatkozzanak védőjük jelenléte nélkül. Akár bűncselekmény terheltjéről, akár szabálysértési ügy eljárás alá vont személyéről van szó, a törvények rögzítik a vallomás megtagadásának a jogát. Önmagában az, hogy nem tesz valaki vallomást, semmilyen egyéb jogától nem fosztja őt meg.

Az is lehetséges például, hogy csak kérdésekre, vagy akár csak a saját védőügyvédjének kérdéseire válaszol. De azt is lehet, hogy vár a vallomástétellel, kivárja, hogy milyen bizonyítékok vannak Önnel szemben és csak a bizonyítási eljárás végén tesz vallomást. Ilyenkor meg tudja hallgatni az összes tanú vallomását, és megismeri az összes Ön ellen szóló bizonyítékot, és ezután mondja el az Ön verzióját.

A vallomástételt megtagadó terhelt is jogosult arra, hogy a vádlott-társai, a tanúk, a szakértők felé kérdéseket tegyen fel, illetve az eljárás során észrevételeket, indítványokat tegyen. Bármilyen nyomás alatt is van, irodánk tanácsa és bevonása nélkül soha ne tegyen vallomást. Védőügyvédként, büntetős ügyvédként segíteni fogok abban, hogy olyan vallomást tegyen, amely az ügy szempontjából a leginkább az Ön érdekét szolgálja.

Tanúskodás

A tanúskodással óvatosan kell bánni, mert előfordul, hogy valakit egy ügyben először tanúként hallgatnak meg, majd később gyanúsítottá válik. Fontos, hogy tanúként nem élvezzük ugyanazt a korlátlan vallomás-megtagadási jogot, mint terheltként, hanem válaszolni kell a hatóság által feltett kérdésekre és igazmondási kötelezettség van. Ezért, ha tanúként akarják meghallgatni, javasoljuk, hogy előtte konzultáljon irodánkkal.

Kiemeljük, hogy bár tanúként igazat kell mondania (ellenkező esetben a hamis tanúzás bűntettét követi el), de nem kell mindenre emlékeznie, csak, amiben biztos. Az igazmondási kötelezettség ugyanis nem jelent emlékezési kötelezettséget is. A másik, hogy tanúként sem köteles válaszolni egyetlen olyan kérdésre sem, amellyel magát vagy hozzátartozóját bűncselekmény elkövetésével vádolná. Ha tanúként hallgatják meg, akkor meghallgatása során tanú érdekében eljáró ügyvédként jelen lehetek.

A büntetés-végrehajtási intézetben

Ha valaki büntetés-végrehajtási intézetbe kerül, akár azért, mert letartóztatják, akár azért, mert jogerősen elítélik és be kell vonulnia, fontos tanácsunk, hogy bent, a bv.-ben jól kell viselkedni és senkiben sem szabad megbízni. Jogerős elítélés után vannak olyan eljárások (pl. enyhébb végrehajtási fokozatba helyezés vagy feltételes szabadlábra helyezés), ahol kifejezetten jelentősége van annak, hogy terhelt a teljes fogvatartása alatt hogyan viselte magát, vannak-e fenyítései és dicséretei.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy feltétlenül mindenkivel barátkozni kell. Különösen a még folyamatban lévő büntetőügyekben kerülni kell, hogy az ügyet megvitassa cellatársaival. Nem lehet előre tudni, hogy ki az a cellából, aki később tanúként magára vall majd.

Tárgyalás, meghallgatás

Ha a nyomozás során a rendőrség, ügyészség vagy a későbbiekben a bíróság hallgatja Önt meg, mindig érdemes tisztelettudóan, de a saját érdekeire koncentrálva fellépni. Itt mindennek lehet jelentősége: a szóhasználatnak, a megjelenésnek, annak, hogy még akkor se veszítse el a hidegvérét, amikor nem ad igazat a rendőrnek, ügyésznek, bírónak. Kerülni kell a személyeskedést. Kerülni kell a miniszoknyát, rövidnadrágot és izompólót, meg az atlétát. Az eljáró bíró megszólítása Tisztelt Bíróság és nem Asszonyom, Kisasszonyka, Uram és Uraság. Ezenkívül a bíróságon nem lehet csak úgy közbekiabálni, közbeszólni, csak ha a bíróság engedélyt ad a szólásra.

Soha ne könyököljünk se a bírói pulpitusra, se a tanúk, vádlottak emelvényére. A bíró is ember, és bár nyilván nem a tárgyalótermi magatartása alapján fog ítéletet hozni az ügyben, de egy olyan vádlott, aki tiszteletlen, szotyizik, közbekiabál, rövidnadrágban érkezik a tárgyalásra és végig kioktatja a bírót, vélhetően kevésbé fogja azt a benyomást kelteni, hogy egy rövidebb büntetéssel, gyorsabban visszavezethető a társadalomba, mint egy tisztelettudó, kiegyensúlyozottnak tűnő terhelt. A kulturáltságot, udvariasságot azonban nem szabad összekeverni azzal, hogy mindig az érdekeink szerint cselekedjünk.

Soha ne érezzük úgy, hogy mindenképpen mondanunk kell valamit, mert ezzel segíteni tudjuk a kihallgatást bonyolító rendőrt, ügyészt, bírót. Semmilyen kötelezettség nincs arra, hogy gyanúsítottként, vádlottként a saját terhünkre segítsük a hatóságokat. Jobb inkább semmit se mondani, mint minden áron valamit.

Indítványok beadása

Egy büntetős ügyvéd, védőügyvéd pontosan tudja, hogy melyik bizonyítási indítványnak milyen következményei lehetnek és milyen kockázatai vannak. Ezért mindig beszéljen a védőjével, mielőtt bármilyen bizonyítást indítványoz. Csak egy tapasztalt büntetős ügyvéd tudja jól felmérni, hogy egy tanú meghallgatása vagy szakértő kirendelése nem eredményezi majd azt, hogy az ügyfél esetleg a saját terhére kezd bizonyítani.

Ráadásul a bizonyítás költséges dolog, amit bár a büntetőeljárás során nem kell előlegezni, de az eljárás végén, ha bűnösnek mondják ki, bűnügyi költségként meg kell fizetni. Ez akár sokszázezres tétel is lehet pl. egy szakértő esetében.

Lehetőleg senki se legyen a saját maga védőügyvédje. Az, hogy valaki azt hiszi, hogy ismeri a büntetőjog egyes szabályait, nem teszi őt büntetőjogásszá. Ahogyan egy műtétbe sem kezd bele senki, azért, mert úgy érzi, hogy van elképzelése az anatómiáról, úgy a védői munka is külön, speciális tudomány, amelyhez speciális gondolkodás és készségek kellenek.

Ön bajba került? Hívjon most, ha azonnali, hatékony és professzionális jogi képviseletre van szüksége!

Látogasson el a Kapcsolat oldalra, vagy keressen minket a következő elérhetőségeken:

Vezetékes telefon: +36 1 337-6518
Mobiltelefon: + 36 30 471-3212
E-mail: iroda@wagnerugyved.hu

Copyright © 2024 Wagner & Wagner Ügyvédi Iroda Budapest — Powered by Wordpress

Ezt a honlapot a Budapesti Ügyvédi Kamarában bejegyzett Wagner & Wagner Ügyvédi Iroda tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.