+36 30 471-3212
iroda@wagnerugyved.hu

Nemzetközi kártérítések

Rengeteg kártérítési ügyben képviseljük megbízóink érdekeit sikerrel, nem csak belföldön, de külföldön is. Ezekbe beletartoznak:

  • a sima közlekedési baleset miatti kártérítés,
  • a munkahelyi balesetek,
  • a vagyoni károk (pl. gépjárműben keletkezett kár),
  • rakománykárok, fuvarkárok,
  • épület- és lakáskárok,
  • valamint bármilyen egyéb, szerződéses vagy szerződésen kívüli károkozás.

Ebben a körben peren kívül és peres eljárásokban is látunk el jogi képviseletet. Az alábbiakban a nemzetközi, külföldi vonatkozású kártérítési ügyek intézéséről írunk, míg a hazai ügyekről a Baleseti kártérítések oldalon találhat részletesebb tájékoztatót.

Valódi specialitásunk, különleges szakterületünk, amivel viszonylag kevés más iroda foglalkozik, azok a nemzetközi kártérítések. Vagyis az olyan ügyek, amelyben van valamilyen külföldi elem: pl. külföldön történt a baleset, vagy külföldit ért kár Magyarországon, vagy akár magyar magánszemélyt, akár céget ért kár külföldön és külföldi jogot kell alkalmazni.

Ilyenkor az irodánk — köszönhetően a nyelvek és külföldi környezet ismeretének, és a már kialakult, széleskörű külföldi tapasztalatainknak — közvetlenül a külföldi partnerrel, károkozóval, biztosítóval intézi az ügyet és látja el az ügyvédi képviseletet egy másik országban, olyan mértékben, amennyire azt az adott ország joga megengedi.

Szintén széles körben használjuk és alkalmazzuk munkánk során az Európai Unió jogi normáit.

Nehéz lenne felsorolni, hogy az elmúlt tíz év során hány különböző országot érintő kártérítési eljárásban láttam el jogi képviseletet, de a teljesség igénye nélkül volt amerikai, kanadai, francia, angol, ír, holland, belga, német, osztrák, olasz, spanyol, görög, orosz, kínai, egyiptomi, brazil, bosnyák kapcsolódású ügyem, sőt még olyan is, ami egy olyan Dnyeszter-menti területhez kapcsolódik, melynek államiságát sem ismeri el senki.

Több külföldi ügyvédi irodával is partneri együttműködésben vagyunk és segítjük egymást az ügyek ellátásában. Szoros kapcsolatban vagyunk például egy Versailles-i ügyvédi irodával, ahol egy kedves francia kolléganőm az irodavezető, akivel együtt jártunk Párizsban egyetemre.

Irodám a magyar mellett további három nyelven: angolul, franciául és oroszul látja el ügyfelei képviseletét bármilyen típusú nemzetközi kártérítési követelés érvényesítése során. A legfontosabb ügyek, melyekben az évek során felléptünk:

  • külföldön történt közlekedési balesetek,
  • külföldön történt egyéb (pl. szállodai vagy sport) balesetek,
  • külföldi munkavállalás során történt munkahelyi balesetek,
  • utasbiztosításokkal kapcsolatos jogviták,
  • nemzetközi szállítmányozási, fuvarozási kártérítési eljárások.

Az esetek döntő többségében a külföldi károkozóval vagy biztosítójával peren kívül sikerül megállapodni, amennyiben azonban erre nincs lehetőség, úgy számos per a joghatósági és nemzetközi magánjogi szabályok alapján Magyarországon, magyar bíróság előtt megindítható a külföldi károkozóval szemben, és a magyar bíróság ítélete a külföldi bíróság előtt és által elismertethető.

A magyar hatóságok számos esetben ún. nemzetközi jogsegély keretében tudnak segítséget kérni a külföldi bíróságoktól és társhatóságoktól, melynek köszönhetően lehetővé válik az eljárás akadálymentes belföldi lefolytatása.

Amennyiben mégsem, úgy irodánk együttműködést alakít ki a károkozó lakóhelye, tartózkodási helye, székhelye vagy telephelye szerinti országban működő helyi ügyvédi irodával és közösen látjuk el ügyfeleink képviseletét a helyi hatóságok előtt.

Irodánk tevékenysége – a lehetőségekhez mérten – kiterjed arra is, hogy szükség esetén a károkozás helye szerinti országban büntetőeljárás megindítását kezdeményezzük, illetve annak során ellássuk ügyfeleink sértetti képviseletét.

Milyen esetekben lehetünk az Ön segítségére?

  • külföldön történt közlekedési balesetek (gépjármű, komp, autóbusz, vonat, repülő fedélzetén vagy általuk okozott balesetek egyaránt ide tartoznak),
  • belföldön történt közlekedési balesetek, melyeknek okozója külföldi rendszámú, felségjelű, lajstromozású jármű,
  • külföldön történt egyéb típusú balesetek (pl. szállodai lépcsőről történő leesés),
  • külföldön történő munkavállalás során szerzett sérülések, egészségkárosodás miatti képviselet (külföldi munkahelyi és üzemi balesetek – ideértve azokat az eseteket is, amikor a külföldi munkavállalásra magyar munkaerőközvetítő cégen keresztül kerül sor, illetve azt az esetet is, amikor a baleset a külföldi munkaadóhoz történő kiutazás, vagy onnan hazautazás során történik),
  • képviselet olyan ügyekben, ahol az utasbiztosító nem akarja kifizetni a külföldi ellátás költségeit, vagy valamilyen hivatkozással a korábban kifizetett összeget visszaköveteli a biztosítottól,
  • képviselet olyan ügyekben, ahol az utasbiztosítási szerződéshez kapcsolódóan a baleset jellegére tekintettel jelentős balesetbiztosítási összeg kifizetése lenne esedékes, azonban ezt megtagadja a biztosító,
  • nemzetközi árufuvarozás, szállítmányozás során történt káresemények miatti teljes körű képviselet,

Mi a teendő, ha külföldön közlekedési balesetet szenvedünk?

Kárfelmérés, adatrögzítés

Győződjünk meg a baleset összes részesének testi épségéről és egészségéről, és szükség szerint nyújtsunk segítséget, elsősegélyt.

Szerezzük meg, írjuk fel a balesetben részes másik fél vagy felek járművének (járműveinek) pontos adatait (rendszám, típus stb.), valamint a balesetben részes másik jármű (járművek) vezetőjének, utasainak adatait is.

Nyelvi lehetőségeinkhez mérten próbáljuk megszerezni az esetleges tanúk nevét és telefonszámát, e-mail címét is, mert az ő nyilatkozataik sokat segíthetnek a baleseti mechanizmus és felelősség későbbi tisztázásában.

Ha tudunk, csináljunk a helyszínen minél több fényképet, és akár videót is. Ezeket alapvetően a saját járművünk sérüléseiről, a többi érintett jármű sérüléseiről, a helyszínről, (esetleg a balesetben részes többi félről és utastársaikról) készítsük. A legjobb az, ha a fényképek olyan állapotban rögzítik a járműveket, ahogyan azok nyugalmi helyzetbe kerültek a balesetet követően.

Ha gépjárművel szenvedünk közlekedési balesetet, akkor érdemes olyan fényképet is készíteni, melyen a közelben lévő közlekedési figyelmeztető táblák és útkereszteződések is látszanak. Ezek a fényképek rendkívül értékes információkkal szolgálhatnak később, ha például egy műszaki szakértő készít véleményt a balesettel kapcsolatban.

Hívjunk rendőrt

Mindig ragaszkodjunk ahhoz, hogy rendőr kijöjjön a helyszínre, de soha ne írjunk alá olyan jegyzőkönyvet, helyszíni nyilatkozatot stb., amit nem értünk jól. Ha vallomást akarnak kérni tőlünk, akkor kérjük tolmács alkalmazását vagy konzuli segítséget.

Káresemény bejelentése a biztosítónál

Az anyagi kárt és az esetleges személyi sérüléseket jelentsük minél előbb (lényegében azonnal, még lehetőség szerint a helyszínről) utasbiztosítónknak, ugyanis a késedelemes bejelentés okot adhat a biztosítási szolgáltatás megtagadására.

Személygépjárművek közötti közlekedési baleset esetén az ún. Zöldkártya-egyezményt aláíró országok között egységes rend van a kárügyintézésre, az egyezményen kívüli országok esetében pedig viszonosság fennállása alapján határozatóak meg az ügyintézés szabályai. Ehhez azonban már javasolt, sőt indokolt hozzáértő ügyvéd igénybevétele, mivel a különböző kártérítési jogcímek ismerete és a hozzájuk tartozó, reálisan igényelhető összegek meghatározása külön szaktudást igényel.

Ilyen esetekben a kárigény érvényesítése többnyire a külföldi károkozó jármű kötelező biztosítását vezető biztosító felé történik, illetve, ha a járművön nem volt biztosítás, akkor az adott ország nemzeti biztosítási alapja terhére.

Az ügyintézés az esetek többségében Magyarországon bonyolítható, hiszen a legtöbb külföldi biztosítónak magyarországi kárrendezési megbízottja van. Fontos azonban, hogy a kárigényt azon ország jogának szabályai szerint kell megítélni, ahol a baleset történt – figyelemmel a károsult lakóhelye, tartózkodási helye szerinti ország kártérítési gyakorlatára is.

Irodánk általában a magyarországi kárrendezési megbízotton kívül – idegen nyelven – közvetlenül is felveszi a kapcsolatot a kártérítés megfizetéséért felelős külföldi biztosítóval, amely egyeztetések gyakran jelentősen felgyorsítják a kárügy rendezését.

Önnek is jogi segítségre van szüksége a külföldi kárrendezéshez? Hívjon most, ránk biztosan számíthat!

Látogasson el a Kapcsolat oldalra, vagy keressen minket a következő elérhetőségeken:

Vezetékes telefon: +36 1 337-6518
Mobiltelefon: + 36 30 471-3212
E-mail: iroda@wagnerugyved.hu

Copyright © 2024 Wagner & Wagner Ügyvédi Iroda Budapest — Powered by Wordpress

Ezt a honlapot a Budapesti Ügyvédi Kamarában bejegyzett Wagner & Wagner Ügyvédi Iroda tartja fenn az ügyvédekre vonatkozó jogszabályok és belső szabályzatok szerint, melyek az ügyféljogokra vonatkozó tájékoztatással együtt a www.magyarugyvedikamara.hu honlapon találhatóak.